Стилі тайського масажу (північна і південна школи)

Home » Масажі » Стилі тайського масажу (північна і південна школи)

Загальноприйнята версія походження тайського масажу – створення його доктором Дживака, якого перекази описують як відомого цілителя, наближеного до самого індійського царю. Більш того, якщо вірити легендам, Дживака був другом самого Будди.

Доктор Дживака вважав, що всі хвороби людини відбуваються від неправильно поточних в тілі потоків енергії і якщо привести їх у потрібний напрямок, то хвороби зникнуть. Стимулювати ж рух енергії по правильним лініях можна за допомогою спеціальної «підстроювання» тіла.

Він заклав головні принципи, які лягли в фундамент нового методу лікування, що складається з елементів йоги, опрацювання енергетичних ліній і стимулювання активних точок на тілі.

Таїланд – батьківщина двох істотно відрізняющихся технік лікування. Більш давня, традиційна, що базується на ранніх тайських віруваннях, часто іменується сільською. І відносно нова і сформована з традицій не тільки Таїланду, та Китаю, Індії, мусульманських і навіть європейських країн – королівською.

Сільська терапія – це «таємні знання». Вони передаються тільки обраним. Причому передаються або на словах, або за допомогою нечисленних стародавніх рукописів, зроблених ще в часи, коли в Таїланді не існувало буддизму і медичні традиції не були пов’язані з індійськими. Через переважно усноий спосіб передачі знань терапевтичні методики мають багато відмінностей навіть у межах однієї області.

Королівська система лікування виникла при дворі і стала суперпозицією медичних традицій багатьох країн, проте на фоні різних культурних впливів все ж простежується домінування вчення Аюрведа. Перші відомі медичні трактати Таїланду («Манускрипти хвороб і фармацевтики» Короля Нарай) відображають елементи традиційних індійських методик лікування, проте написані вони значно пізніше появи в Таїланді буддизму, тому простежити по них хід перетворення тайської системи медичних знань неможливо.

Сільська і королівська традиції дали поштовх до розвитку двох основних систем тайського масажу. Сьогодні навчання майстрів масажу проводиться в складній системі установ, серед яких і великі, які за статусом можна прирівняти до університетам, і невеликі сімейні школи в селах. Проте їх все можна розділити за критерієм слідування традиціям однієї з двох шкіл – північної і південної.

Своєрідним центром південного стилю можна вважати традиційний тайський масаж Wat Po. Його майстрів в столиці Таїланду готує Королівська школа Медицини і масажу. На противагу їй, в місті Чіанг Май, який є головним містом Півночі, випускають майстрів північного стилю стародавнього масажу Nuad Bo-Rarn. У Чіанг Майї існує кілька шкіл, двері яких відкриті не тільки для тайців, але і для іноземних громадян.

thai_massage_1

Південний стиль тайського масажу

Історичним центром і серцем королівської школи є храм Wat Po в Бангкоку. Він побудований в XVI ст. – Ще раніше, ніж сама столиця Таїланду. Буддійські ченці , що жили в ньому  створили щось, на зразок сховища традиційних знань, зібравши медичну бібліотеку і практикуючи традиційні методики. Він залишається серцем і сьогодні – в храмі знаходиться державний центр, місія якого полягає у збереженні традицій та викладанні народних методик лікування.

Центральним завданням майстрів південної школи є вплив на енергетичні лінії тіла. Меридіани опрацьовуються в кілька етапів. Спочатку м’якими рухами тіло готується до більш сильному впливу, а потім послідовно проходяться всі лінії сен, починаючи зі стоп. Крім опрацювання меридіанів, обробляються м’язи і суглоби.

Масажист працює пальцями і долонями, а на етапі, коли потрібно сильний вплив, використовуються і ступні. Спочатку енергетичні меридіани продавлюються великими пальцями (робота йде одночасно двома руками), а потім пропрасовуються долонями. У міру розігрівання тіла інтенсивність рухів масажиста збільшується. Великі м’язи опрацьовуються ногами. Після натискання і сильних пропрасовування долонями слідують витягування і скручування. Під час сеансу південного масажу робота ведеться в 5 різних положеннях. Послідовно відкриваються для масажу всі частини тіла – спочатку живіт, потім спина, боки. Після цього опрацьовуються голова і шия в положенні сидячи, а закінчується масаж впливом на стопи, при якому клієнт лежить на спині.

thai_massage_3

Північний стиль тайського масажу

Північний масаж, в порівнянні з південним, можна назвати більш м’яким, хоча за абсолютними мірками і той, і інший є техніками інтенсивного впливу. У цьому стилі значно більше розтяжок, скруток і роботи з ногами. Багато елементів нагадують  асани з йоги, а саму техніку іноді називають «йогою для ледачих». Лінії сен також опрацьовуються великими пальцями, але рухи виробляються не одночасно двома руками, а по черзі.

Спочатку північній традиції масажу навчали тільки в госпіталі, який носить ім’я легендарного Джівака Кумарпая. Зараз у північній столиці Таїланду існує кілька шкіл, у тому числі зовсім невеликих. Також навчання можна пройти у приватного викладача.

Незважаючи на велику силу рухів в техніках тайського масажу, майстер робить його чутливо, приводячи клієнта в стан напівсну, а на тілі не залишається жодних слідів, які свідчать про його травматичності.

thai_massage_2

Основні відмінності стилів

Спільними в обох стилях є техніки натискання, ідеологія впливу на енергетичні лінії і велика сила впливу. Однак незважаючи на схожість, вони мають і багато суттєвих відмінностей, за якими, власне, можна віднести їх до різних шкіл.

Однією з таких характерних рис є техніка впливу на тканину. Майстри північної школи починають і закінчують масаж м’якими рухами, як би розігріваючи тіло до середини сеансу, а потім повертаючи його в початковий стан легкими і розслаблюючими погладжуваннями. Опрацювання починається з несильного натискання великими пальцями, а сеанс передбачає велику кількість розтяжок і скруток.

Південна школа практикує більш жорстку техніку і часто виділяється який-небудь конкретний меридіан для впливу. Під час сеансу пацієнт може відчувати дискомфорт і навіть біль.

Саме велика м’якість північного масажу робить його більш популярним за межами країни, проте південна техніка також передбачає високу чутливість і увага майстра до відчуттів пацієнта, тому, всупереч очікуванням, масаж не залишає на тілі синців.

Незважаючи на більш глибокі таїландські коріння північної школи, обидві техніки згодом розвивалися в лоні буддизму, тому всіх майстрів об’єднує щира доброзичливість до пацієнта і прагнення встановити зв’язок з його фізичним і психологічним станами. Тайський масаж вважається одним із шляхів досягнення щастя, умовою якого в буддизмі є знаходження в чотирьох божественних станах, що відносяться до свідомості. Сеанс вважається цілющим не тільки для пацієнта, але й для майстра, якщо виконана умова максимальної єдності з пацієнтом і спрямованості на досягнення божественних станів.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Центр развития человека "Новый мир" - Центр розвитку людини "Новий світ" - Center for Human Development "New World"     RU  UA

Регулярные практические материалы!

Получайте на ваш e-mail лучшую практическую инормацию
по массажам, йоге, здоровью, личностному и духовному развитию.

Ваши данные защищены и никогда не будут переданы третим лицам.