Як робити масаж спини

Home » Масажі » Як робити масаж спини

Масаж спини – процедура, яка корисна і приємна кожній людині. Однак не у всіх є можливість користуватися послугами професійних масажистів. Але зневірятися не варто – мистецтво масажу можна освоїти самостійно і успішно застосовувати цю навичку, радуючи своїх рідних і близьких.

massag spini

М’язи спини: трохи анатомії

Найпотужніші і великі м’язи в організмі людини знаходяться на спині і ногах. Не будемо вдаватися в зайві анатомічні подробиці – розповімо лише ту теорію, яка необхідна для правильного виконання масажу.

На спині розташована величезна кількість м’язів, кожна з яких працює під своїм кутом. Спинні м’язи діляться на поверхневі, що мають два шари, і глибокі. Для того щоб задіяти всі шари м’язів, при масажі їх потрібно ретельно і глибоко опрацьовувати.

1. Трапецієподібний м’яз – широкий і плоский м’яз трикутної форми. Розташований у верхньому відділі спини. При скороченні всіх пучків цього м’яза лопатка наближається до хребта; при скороченні верхніх пучків лопатка піднімається, нижніх – опускається. Скорочуючи з одного боку, трапецієподібний м’яз нахиляє голову в цю сторону, а при скороченні з двох сторін ці м’язи відхиляють голову назад. Трапецієподібні м’язи важливі для формування правильної постави.

2. Найширший м’яз – поверхневий м’яз, який займає всю нижню частину спини. Її верхні пучки заходять під нижню частину трапецієподібного м’яза. Основна функція цієї м’язи – приведення плеча до тулуба і відведення руки назад, до лінії центру, з обертанням всередину. Якщо рука знаходиться в зафіксованому положенні, найширший м’яз наближає до неї тулуб, а також розширює грудну клітку при диханні. Це робить його допоміжним дихальним м’язом.

3. Ромбовидні м’язи – пластини у формі ромба, що знаходяться під трапецієподібними м’язами. Скорочуючись, ромбовидний м’яз тягне лопатку вгору і до хребетного стовпа, а також закріплює внутрішній край лопатки в положенні до грудної клітки.

4. Випрямляч спини – найсильніший і довгий м’яз спини, розташований уздовж хребта – від основи черепа до крижів. М’яз , що випрямляє хребет, ділиться на 3 великих відділу: хребетно-реберний, довжелезний і остистий. Його функція – розгинання хребетного стовпа і його фіксація. М’яз-випрямляч спини дуже важлива для підтримки правильної постави. У процесі розгинання хребта задіяні й інші, більш дрібні, м’язи, які розвиваються при прогинах, нахилах, поднятиях рук і тулуба.

5. Великий круглий м’яз – м’яз, що лежить під найширшим. Призначений для опускання піднятої руки і відведення рук донизу і назад. Тренування великого круглого м’язу дозволяє розширити спину у верхній частині.

Малюнки м’язового корсету спини

На малюнках ви наочно зможете побачити, що м’язовий корсет спини, це безліч м’язів, які розташовуються в декілька шарів. Одні м’язи находяться під іншими, а під ними в свою чергу, наступні. Тому роблячи масаж цієї області, слід ретельно масажувати кожну ділянку, щоб дістатися навіть до найглибших м’язів.

Натисніть для збільшення.

spyna-1-150x150          spyna-2-150x150            spyna-3-150x150

Важливість масажу для спини

Всім відомо, що здоров’я організму залежить від здоров’я хребта. А хребет і стан спинних м’язів нерозривно пов’язані між собою. Багато хвороб хребта виникають через спазми міжостистих, поперекових і бічних м’язів спини. Такі спазми можуть тривати протягом декількох років, що веде до блокадам м’язів хребетних дисків. При цьому справжньою причиною блокади служить саме м’язовий спазм, а не кісткові розростання хребців або дистрофія міжхребцевих дисків.

М’язи спини можуть перебувати в напруженому стані цілими днями. Неправильна постава, придбана через сидячий спосіб життя, призводить до ослаблення м’язів, а це, у свою чергу, тягне за собою надмірну напругу і швидке стомлення. Болі в спині, які можуть бути виснажливими і болісними, обмежують рухливість і погіршують якість життя. Важливо пам’ятати, що хребет – жорстка і надійна конструкція, здатна безвідмовно прослужити як мінімум 70 років. У той же час саме спина додає нам зайві роки і позбавляє багатьох повсякденних задоволень. І головною причиною цьому служить стан м’язів.

Викликати перенапруження спинних мускулів і подальшу блокаду диска може що завгодно: переохолодження, перенесене захворювання невдалий поворот або надмірне згинання тулуба. Небезпечно також довгий статичну напругу спини, яке виникає при постійному носінні сумки на одному плечі, а також тривалому знаходженні в незручній позі (наприклад, при роботі за комп’ютером).

Ще одна поширена проблема – біль в області попереку. Як правило, її причиною є все ті ж м’язові спазми. Появі такого болю передує перенапруження спинних м’язів, після якого несподівано, як кажуть, «стріляє в спину». Біль у попереку може переходити на сідниці, стегна і ноги, істотно знижуючи рухливість тіла.

Нерідко біль у попереку пов’язана із запаленням нервового корінця, викликаного його стисненням. Стиснення корінця відбувається від зсуву міжхребцевого диска. Такий біль є дуже сильною і поширюється на ноги і область тазу.

Позбутися від проблем, пов’язаних з надмірним напруженням м’язів спини, допоможе масаж. Регулярний масаж спини – прекрасний метод лікування і профілактики неправильної постави і захворювань, викликаних м’язовими спазмами.

Як робиться масаж спини

Масаж спини – це комплекс прийомів, виконуваних руками масажиста на спині. Під час масажу спини використовуються наступні прийоми:

  • погладжування;
  • розтирання;
  • розминка;
  • вібрація (поплескування).

Перш за все, потрібно укласти того, кому ви будете робити масаж, на зручну кушетку або ліжко. Він повинен лягти на живіт, повернувши голову вліво або вправо. Щоб м’язи шиї не затекло, положення голови потрібно буде міняти через кожні 2-3 хвилини. Під груди пацієнта можна підкласти подушку, якщо йому так буде зручніше. Для кращого розслаблення і зволоження шкіри рекомендується використовувати масажне масло. Перед початком масажу воно має бути теплим.

1. Погладжування

spyna-kak-1-poglagivania-1    spyna-kak-1-poglagivania-2

Масаж спини починається з плавних і ритмічних рухів, що погладжують, які виконуються всією долонею. Легкі погладжування робляться від попереку до шиї. Як варіант, можна виконувати погладжування двома руками, рухаючись від хребта в сторони. Почніть з попереку і поступово просувайтеся до плечей. Рухи можуть чергуватися – це набагато краще, ніж шаблонні і одноманітні погладжування. Виконувати погладжування рекомендується як мінімум 15 хвилин, щоб пацієнт повністю розслабився і був готовий до більш глибоке опрацювання м’язів.

2. Розтирання

spyna-kak-2-rastiranie-1   spyna-kak-2-rastiranie-2   spyna-kak-2-rastiranie-3

Наступний етап – розтирання. Рухи залишаються тими ж, але тиск на шкіру збільшується – доводиться докладати зусилля, щоб відчувалося вплив на м’язи. Почніть з попереку і рівномірно обробляйте всі ділянки спини. Розтирання не потрібно виконувати довше 10 хвилин.

3. Розминання

spyna-kak-vygimanie-1     spyna-kak-vygimanie-2      spyna-kak-vygimanie-3

При розминці (їх ще називають вижимання) можна повторювати попередні руху, але область контакту повинна бути найменшою а зусилля і тиск більше. Виконувати розминку потрібно плавно і м’яко, щоб у пацієнта не виникало хворобливих відчуттів. Для збільшення тиску на м’язи помістіть одну руку поверх іншої. Розминання необхідно починати з передпліччя, проробляти м’язи з одного боку хребта, потім – з іншого. Тривалість цього етапу – 10-12 хвилин.

4. Точки

spyna-kak-4-tochki-1      spyna-kak-4-tochki-2

Як вже говорилося Вище, м’язи спини розташовані декількома шарами один над одним. Дістати до найглибших м’язів Вам допоможе масаж по точках. Точковий масаж робиться великими пальцями рук. Уздовж спини розташовано три лінії для точкового масажу. Перша – уздовж хребта. Друга по центру м’язи (відступите від хребта на 1-2 пальця). І третя лінія – за м’язом (відступите від хребта на 3-4 пальця). Надавлюйте одночасно великими пальцями з обох сторін хребта. Плавно пересувайтеся вздовж хребта по першій лінії від попереку до шиї і назад. Зробіть теж саме по 2-й і 3-й лінії. Другий варіант точкового масажу спини – натиснення на точки з невеликим круговим обертанням. Для цього спочатку натисніть і увійдіть в точку, потім зробіть кілька зовсім маленьких кругових обертань.

5. Вібрація

spyna-kak-5-vibratsia-1       spyna-kak-5-vibratsia-2

Останній крок – вібрація або поплескування, які робляться на всій поверхні спини. Для цього прийому можна використовувати тильну сторону зап’ястя, кінчики пальців або долоню, зібрану «човником». Кисті рук не повинні бути напруженими, постарайтеся тримати їх у розслабленному стані.

Наприкінці сеансу масажу повторюються легкі погладжують руху, описані в першому кроці.

Масаж в домашніх умовах

Методика проведення масажу в домашніх умовах залишається тією ж. Зверніть особливу увагу на робоче місце. Поверхня ліжка або кушетки, на яку лягає пацієнт, повинна бути гладкою і твердою. Якщо інших варіантів немає, підійде навіть підлогу. Під голову рекомендується підкласти невелику плоску подушку або кисті рук пацієнта. Під гомілки також підкладається подушка або валик невеликих розмірів. Для того щоб домогтися повного розслаблення, в кімнаті повинно бути досить тепло.

Масажне масло можна придбати в магазині або ж приготувати самостійно з суміші натуральних ароматичних масел. Перевага органічних масел в тому, що вони не мають хімічних добавок і штучних ароматизаторів. Найбільш відповідні масла для масажу: кокосове, кунжутне, мигдальне, масло виноградної кісточки і авокадо.

Для зняття м’язового спазму потрібно не менше чотирьох сеансів масажу. Ідеальний варіант – розтягнути чотири сеанси на два тижні, даючи м’язам достатньо часу на відновлення. Як правило, полегшення настає вже після двох сеансів. Якщо спазм не знімається, спробуйте робити масаж за іншою методикою.

Основні правила масажу спини

Давайте розглянемо деякі важливі моменти, які слід враховувати в цьому масажі.

  1. Масажні рухи виконуються по напряму вгору від крижової області.
  2. Руху вгору робляться внутрішньою стороною долонь, рухи вниз – тильною стороною.
  3. Для людей з підвищеною нервовою збудливостю, а також літніх, небажані глибокі й сильні прийоми впливу на м’язи.
  4. Руки масажиста повинні бути теплими і розслабленими, наскільки це можливо.
  5. Тривалість першого сеансу масажу – 15 хвилин. Надалі тривалість сеансу визначається, виходячи з об’єму тіла, віку та самопочуття пацієнта.
  6. Під час процедури не рекомендується прибирати руки від тіла пацієнта, перериваючи тактильний контакт.
  7. Сеанс масажу повинен закінчуватися погладжуванням спини.
  8. Розтирання і погладжування повинні чергуватися – це дозволяє задіяним м’язам відпочити і розслабитися.
  9. При проведенні масажу дуже важлива ритмічність рухів.
  10. Розтирання виконується по обидві сторони хребта, використовуються дві руки. Рухи робляться у напрямку довгих спинних м’язів.
  11. Не можна виконувати поколочування і поплескування в області попереку. Між лопаток ці прийоми необхідно виконувати з обережністю.
  12. При виконанні прийому «вібрація» чергуйте поплескуючі та постукуючі рухи.
  13. Глибоке розминання проводиться таким чином – м’язи захоплюються і розминаються між великим і іншими пальцями.
  14. Сеанс починається з легкого погладжування і завершується більш інтенсивним впливом.

Кілька масажних технік

Техніка класичного масажу

massazh-spiny-1-tehnika-1 1.Почніть з погладжувань і розтирань.

Нанесіть на всю спину трохи олії та плавними спокійними рухами робіть погладжуючи рухи по всій спині. Ваша основна задача зараз – нанести масло і трохи розігріти спину. Рухи робіть від поясниці вгору уздовж спини, а також від хребта в сторони.

massazh-spiny-1-tehnika-2

2. Вижимання. Тепер Вам необхідно трохи збільшити тиск. Для цього робіть акцент не на всю долоню (як в попередній вправі), а на її основу (п’ятка долоні). Підставою долоні робіть глибокі вичавлюючи рухи вздовж хребта вгору. А також знизу вгору і трохи навскіс в сторони.

massazh-spiny-1-tehnika-33. Вібрація. Її ще називають технікою простукування. Стисніть долоні в кулачки і ритмічно простукайте всю поверхню спини, особливий акцент робіть на ділянці вздовж хребта. Ударна вібрація добре впливає на тонізацію м’язових тканин і нервових закінчень.

massazh-spiny-1-tehnika-44. Розминання пальцями. Цю техніку можна виконувати двома способами. Обидва вони робляться великими пальцями. Спосіб перший – вздовж хребта умовно відмітьте собі три лінії. Одночасно двома великими пальцями з обох сторін хребта зробіть щільне вижимання від попереку і до шиї.

massazh-spiny-1-tehnika-55. Точки на спині. На спині розташовано безліч біологічно активних точок. Вони відповідають за роботу м’язової системи спини і також інших органів і функцій організму. Тому точкова робота зі спиною дуже важлива. Натиск повинен бути досить сильний, але плавний. У максимальній точці натиску затримайтеся на 2-3 секунди, і перейдіть до наступної точки. Промасажує точково спину по трьох лініях уздовж хребта.

Техніка точкового масажу

massazh-spiny-2-tehnika-1

1. Рітмичние погладжування. Коли Ви нанесли на спину масло розігрійте спину ритмічними погладжуваннями спини ладонями. Рухи “вперед-назад” поступово пересуваючись вгору від попереку до шиї і назад.
 
 
 
 
 

massazh-spiny-2-tehnika-22. Тиск на точки з обертанням. Точковий масаж дає дуже гарні результати. Часто він більш ефективний ніж звичайні вичавлювання і розминання. Тому слід звернути особливу увагу на роботу з точками уздовж спини. Уздовж хребта з кожного боку йдуть три   масажні лінії. Перша вздовж хребта, інші дві – на відстані 1-2 пальців один від одного. Пересувайтеся уздовж однієї лінії від попереку до шиї. Натисніть великими пальцями в точку і зробіть кілька невеликих кругових обертань.

massazh-spiny-2-tehnika-33. Глибоке точкове випалювання. Для цієї техніки зберіть ваші кисті в кулак. Масаж робиться кісточками зігнутих пальців, це значно посилить тиск і вплив. Робіть вичавлювання від хребта навскіс вгору і в сторони. Передвигайтесь від поясниці вгору до шиї і назад.

massazh-spiny-2-tehnika-44. Посилений точковий масаж. Для посилення точкового впливу ми з вами будемо використовувати не пальці, а кісточки зігнутих вказівних пальців. Використовуйте ті ж три масажних лінії уздовж хребта з кожного боку. Плавно натисніть на точки і затримайтеся на 2-3 секунди.

massazh-spiny-2-tehnika-55. Натиск на точки із зрушенням. Працюємо за трьома масажними лініями уздовж хребта. Плавно натисніть на точки великими пальцями і одночасно трохи посуньте м’язи вгору. Поступово пересувайтеся так по струмах вздовж першої масажної лінії від попереку до шиї і назад. Потім по другій і третій.

Матеріал підготовлений сайтом https://newworld.org.ua/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Центр развития человека "Новый мир" - Центр розвитку людини "Новий світ" - Center for Human Development "New World"     RU  UA

Регулярные практические материалы!

Получайте на ваш e-mail лучшую практическую инормацию
по массажам, йоге, здоровью, личностному и духовному развитию.

Ваши данные защищены и никогда не будут переданы третим лицам.