Чим корисний масаж

Home » Масажі » Чим корисний масаж

Масаж відомий з глибокої давнини. У Римі та Греції, де тілесна краса була зведена в культ, масажу надавалося величезне значення, а в Тибеті і Стародавньому Китаї масаж широко використовувався для лікування найрізноманітніших захворювань. Саме успішні східні методики показали, що масаж дозволяє надавати позитивний вплив на всі органи.

Що ви знаєте про користь масажу?

Поняття «масаж» зараз знайоме кожному. Створюється враження, що будь-яка людина може і розповісти про нього, і виконати саму процедуру. Однак, як показують останні дослідження в нашій країні, серед людей, які страждають різними захворюваннями хребта, тільки 27% вдавалися до допомоги класичного масажу, для того щоб полегшити і зменшити симптоми хвороби. Близько 90%  пацієнтів які отримали масаж  відзначали помітне поліпшення загального стану, і з самого початку – полегшення страждань. Але ми можемо помітити, що більша частина людей, що мають захворювання, які можна повністю вилікувати масажем, вкрай рідко до нього вдаються, мабуть, в силу того, що не мають потрібної інформації.

Проблема в тому, що основна маса людей має дуже туманне уявлення про благотворну дію масажу: знають тільки те, що він полягає в механічному впливі. Це очевидно: масажист розминає, розтирає, розтягує, стискає і зміщує різні тканини тіла, що, у свою чергу, сприяє посиленню циркуляції крові, лімфи, міжтканинної рідини і призводить до видалення відмерлих клітин шкіри. Механічне дію масажу призводить до посилення обміну речовин, поліпшенню шкірного дихання, усуненню застійних явищ в організмі. І це тільки результати механічного впливу!

polza-massazha-1

Масаж – більше, ніж фізичний вплив!

Гуморальний і рефлекторний вплив – ось відома, як правило, тільки фахівцям, але дуже важлива складова медичного масажу. Масажист під час сеансу викликає необхідну реакцію тіла, впливаючи на відомі йому точки, які пов’язані з певними зонами і органами тіла. Насамперед, масаж надає благотворну дію на вегетативну і центральну нервову систему. Під час процедури відбувається подразнення шкірних рецепторів, розминка м’язів, суглобових сумок, сухожиль, зв’язок і судинних стінок. Імпульси, викликані подібним впливом, через нервову систему передаються у відповідні зони головного мозку, який, у свою чергу, видає відповідну реакцію, яка призводить до позитивних функціональних змін в організмі.

Цей процес досить докладно описаний у роботах І.П. Павлова. Будь-яке подразнення рецепторів нервової системи перетворюється в сигнал, що передається в ЦНС, а звідти переноситься до певного органу, впливаючи на процеси в його клітинах.

Тепер нам стає зрозуміло, як за допомогою масажних процедур можна управляти всіма функціями організму. Проводячи ту чи іншу дію, можна викликати потрібну реакцію в організмі хворого, і при правильному регулярному впливі благотворний результат не змусить себе чекати.

Масаж – активація всього організму!

Під впливом масажу в шарах шкіри утворюються і надходять у кров’яне русло тканинні гормони, біологічно активні речовини, за допомогою яких відбувається передача нервових імпульсів, реакції в судинах та інші доброчинні процеси. Під впливом масажу швидко утворюється гістамін і йому подібні речовини, вони розносяться кровотоком по всьому тілу і надають лікувальний вплив на внутрішні системи та органи, судинну систему. Наприклад, діючи на наднирники, гістамін може підвищити виділення адреналіну. Ацетилхолін, наприклад, є посередником при передачі нервових сигналів від однієї нервової клітини до іншої, це, в свою чергу, створює найсприятливіші умови для розширення дрібних артерій, покращує дихання і діяльність скелетної мускулатури.

Подібні приклади ясно показують, що масаж допомагає нам задіяти «внутрішню аптеку», не застосовувати лікарські препарати, а включити власні резерви в організмі. Масаж – неймовірно ефективний засіб у руках знаючого фахівця. І дуже важливо, щоб масажист добре володів своєю майстерністю і міг максимально використовувати можливості методики.

У чому ще користь масажу?

Масажний сеанс – це не тільки корисний і приємний процес. Користь, яку він приносить – багатогранна і може розглядатися  тільки в комплексі. Масаж чудово діє на подкожножировой шар, на саму шкіру, суглоби, зв’язки, м’язову тканину, сухожилля. На нервову, дихальну, кровоносну і лімфатичну системи. Саме через це комплексного впливу-поновлення багато хто відчуває себе так, як ніби, заново народилися. Очевидно, що масаж буває різний, і ті методики, які застосовуються для спини,  не будуть підходити для масажу обличчя. Але результат завжди однаковий – користь!

  • Якщо болить спина. При таких болях дуже важливо знати основний діагноз. Адже при деяких захворюваннях хребта масаж повинен бути спеціальним, а будь-який неправильний рух може завдати шкоди. Методика вибирається залежно від діагнозу, робиться виключно за призначенням лікаря і тільки тоді, коли немає сильного болю.
  • Якщо у вас хронічні стреси. Подібного роду стан, втома, знімаються масажем шийно-комірцевої зони, стоп і спини. Прийоми масажу включають плавні, погладжують м’які рухи, легкі розтирання і розминання. Прекрасно розслаблює аюрведичний масаж (із застосуванням трав і масел), фут-масаж (виконується ногами), стоун-терапія (масаж каменями), точковий масаж шиацу.
  • При слабкості, почутті, що немає сил, добре допоможе масах шиї і тіла з застосуванням глибоких погладжувань, енергійних разминаний і розтирань, биття, похльоскування, рубаючи рухи. Можна використовувати для масажу кубики льоду.
  • При тяжкості в ногах. Найкраще допоможе масаж ступень. Робити його слід так. Слід сісти по-турецьки і енергійно розтерти кожну стопу. Потім слід м’яко натискати подушечками пальців рук на ступню, акуратно потягнути кожен палець ноги і стиснути стопу. Повторити слід кілька разів.
  • Якщо болить голова. Зробіть декілька нахилів голови вперед і вниз. Розітріть волосяну частину голови, лоб круговими рухами у напрямку до скронь. Подушечками пальців погладьте лоб поперемінно від брів до лінії росту волосся. Обережно розімніть потилицю, надпліччя, шию і закінчите масаж погладжуванням обома руками.

Механізм дії масажу

Масажуючи шкіру, фахівець впливає на всі її шари, на найменші шкірні судини і м’язи, на сальні і потові залози і, що, мабуть, найважливіше, впливає своїми діями на центральну нервову систему, з якою нерозривно пов’язаний шкірний покрив.

Фізіологічна дія масажу:

  1. Очищення шкіри від сторонніх забруднень і ороговілих частинок епідермісу.
  2. Значне підвищення шкірно-м’язового тонусу.
  3. Активізація крово- і лімфообігу шкіри.
  4. Помітне поліпшення обміну речовин, в силу того, що шкіра як орган бере участь у всіх обмінних процесах організму.
  5. Поліпшення секреторних функцій потових і сальних залоз.
  6. Посилене насичення шкіри киснем.
  7. Шкіра набуває гладкість і еластичність під впливом масажу.

Механізм дії масажу на підшкірно-жировий шар

На жирову тканину масаж діє шляхом загального впливу на обмін речовин в організмі. При цьому підвищується швидкість обмінних процесів, з жирових депо посилюється виділення жиру, він згорає під впливом механічної дії масажу. Масаж з метою схуднення найкраще проводити тривалими курсами, від 15 сеансів, і обов’язково поєднувати зі спеціальними фізичними вправами.

Механізм дії масажу на опорно-руховий апарат (сухожилля, суглоби, м’язи)

Під впливом масажу підвищується еластичність всіх м’язових волокон, збільшується їх скорочувальна функція, значно зменшується їх атрофія, зникає вже розвинута гіпотрофія. Масаж призводить до розвитку працездатності м’язів, при цьому м’язи значно швидше відновлюються після великого фізичного навантаження, якщо після неї використовувати масаж. Помічено, що навіть після короткочасного навантаження 3-5 хвилинний масаж відновлює м’язову функцію краще, ніж 30 хвилин відпочинку.

Що ж відбувається в м’язовій тканині?

  • Підвищується еластичність м’язових волокон, але при цьому не виділяється молочна кислота.
  • Посилюється приплив крові до м’язів.
  • М’язова тканина активно насичується киснем.
  • Помітно відновлюється працездатність втомлених м’язів. Це особливо важливо при серьозних фізичних навантаженнях, адже в таких умовах м’язи розслабляться швидко, протягом 5 хвилин, а при звичайному відпочинку, як ми вже говорили, знадобиться не менше півгодини.
  • Помітно поліпшуються відновно-окислювальні реакції. Це особливо важливо для тих людей, які не з чуток знайомі з тим, як діє на м’язи молочна кислота.
  • Знижуються всі дискомфортні відчуття після інтенсивних фізичних навантажень.
  • У певних випадках масажні процедури уповільнюють швидку м’язову атрофію і відновлюють м’язи при вже розвилася гіпотрофії м’язів.

Механізм дії масажу на суглоби.

  1. Значне поліпшення їх кровопостачання.
  2. Значне зміцнення суглобових сумок і зв’язок.
  3. Прискорення розсмоктування суглобового випоту та інших патологічних виділень.

Вплив масажних процедур на нервову систему

Враховуючи те, що в шкірі знаходиться величезна кількість нервових закінчень, ми розуміємо, що нервова система перша сприймає благотворний вплив масажу. Змінюючи силу тиску, характер рухів, саму тривалість процедури, ми можемо підвищувати або знижувати нервову збудливість, підсилювати і відновлювати рефлекси, якщо вони втрачені, покращувати діяльність внутрішніх органів і трофіку тканин. Масаж надає сильну дію як на центральну, так і на периферичну нервову систему. Навіть при незначному массуванні шкіри нервова система першого відгукується на механічне дію. Вона вловлює цілий потік імпульсів від величезної кількості нервових закінчень, які сприймають різні температурні роздратування, тиск і тактильний вплив.

Дії масажу на лімфатичну і серцево-судинну системи

При масажі відбувається посилення циркуляції крові, підвищення вироблення білих і червоних клітин крові, відбувається розширення діючих капілярів, розкриття резервних капілярів. Під впливом цих факторів відбувається потужне зрошення кров’ю не тільки ділянки, де проводиться сам масаж, а й, рефлекторно, всіх органів. При цьому починається посилений газообмін у тканинах (кисневе лікування). Відбувається це так. Якщо в звичайному стані в одному квадратному міліметрі (поперечний переріз) м’язи працює 31 капіляр, то при масажі їх кількість може збільшитися до 1400! А таке розкриття резервних капілярів покращує перерозподіл крові в тілі і значно полегшує роботу серця.

Що стосується лімфатичної системи, то слід пам’ятати, що лімфоток відбувається повільно, швидкість його течії залежить від різних факторів і дуже мінлива. Масаж слід проводити в доцентровому напрямку, в цьому випадку лімфатичні судини шкіри легко спустошуються, і струм лімфи помітно прискорюється. Крім цього, не варто забувати про рефлекторному вплив на всю лімфатичну систему, яке покращує вазомоторную і тонічну функції лімфатичних судин.

Механізм дії масажу на обмін речовин

На  процеси обмінну масаж надає саме різний, але завжди благотворний вплив. Сечовиділення під впливом масажу посилюється, кількість гемоглобіну, лейкоцитів і еритроцитів у крові підвищується, процедура не викликає утворення молочної кислоти в м’язах, а значить, не розвивається ацидоз. Останнім пояснюється швидке відновлення функцій м’язів після сильних навантажень. Щоденний масаж неймовірно благотворно впливає на тіло, він підсилює насичення тканин киснем, поживними речовинами, одночасно виводячи продукти життєдіяльності клітин.

Під впливом масажу в людському організмі активізуються самі різні біостимулятори – ферменти, гормони, вітаміни. Масаж покращує приплив крові до хворого органу, обмін речовин, очищає тканини тіла і закономірно призводить до потрібного результату.

Користь і техніці масажу присвячено безліч наукових праць, його дивовижні результати змушують все більше людей вдаватися саме до цього способу лікування і профілактики різних захворювань і підтримки свого здоров’я

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Центр развития человека "Новый мир" - Центр розвитку людини "Новий світ" - Center for Human Development "New World"     RU  UA

Регулярные практические материалы!

Получайте на ваш e-mail лучшую практическую инормацию
по массажам, йоге, здоровью, личностному и духовному развитию.

Ваши данные защищены и никогда не будут переданы третим лицам.